Sudecka Zagroda Edukacyjna – centrum edukacji o Ziemi i regionie

img

Różnorodność biologiczna obszarów wiejskich to jedno z zagadnień, którymi zajmuje się niezwykłe centrum edukacyjne, znajdujące się w dolnośląskim Dobkowie.

Wyjątkowe centrum edukacyjne

Sudecka Zagroda Edukacyjna to miejsce, w którym wiedza i umiejętności przekazywane są w sposób interaktywny, dynamiczny, oparty na modelach, wizualizacjach cyfrowych i samodzielnie przeprowadzanych doświadczeniach. Jej głównym celem jest edukacja przyrodnicza na najwyższym poziomie. Jak piszą o sobie: „Zarażamy pasją do nauk o Ziemi tych najmłodszych i tych trochę starszych. W Krainie Wygasłych Wulkanów, bo czy jest lepsze miejsce w Polsce do poznawania wulkanicznej przeszłości Ziemi?”

Oprócz geologii i ekologii, Sudecka Zagroda Edukacyjna to również element Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie, czyli muzeum bez murów, eksponatów, ani sztywnych godzin otwarcia. Spacerując oznakowanymi ścieżkami Dobkowa można wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych – z bryłki gliny stworzyć ceramiczne dzieło, z bibuły - barwne kwiaty oraz odwiedzić pasiekę i posmakować lokalnych specjałów. Sudecka Zagroda Edukacyjna wraz z Ekomuzeum Rzemiosła tworzy wyjątkową atrakcję  na turystycznej i edukacyjnej mapie Dolnego Śląska.

Sudecka Zagroda Edukacyjna została stworzona przez Stowarzyszenie Kaczawskie przy wsparciu Unii Europejskiej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  we Wrocławiu. Stowarzyszenie Kaczawskie jest organizacją pożytku publicznego działającą  na obszarze Gór i Pogórza Kaczawskiego, zwanego Krainą Wygasłych Wulkanów. Stowarzyszenie  od 2004 roku realizuje projekty polegające na budowaniu partnerskiej współpracy sektora prywatnego, publicznego i społecznego oraz mieszkańców na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu. Wiele działań dedykowanych jest promocji regionu, aktywizacji społeczności lokalnych  oraz edukacji ekologicznej, społecznej i regionalnej.

Ekofilozofia na wsi

My polecamy Sudecką Zagrodę Edukacyjną ze względu na zakres edukacji poświęcony różnorodności biologicznej w lokalnym kontekście. Zagroda zrealizowała wspaniały projekt dofinansowany z Funduszu Małych Grantów EEA Grants pod nazwą “Sudecka Zagroda Edukacyjna, czyli jak ekofilozofia wróciła na wieś”.

Projekt ma na celu podnoszenie świadomości społecznej nt. znaczenia i wartości ekonomicznej bioróżnorodności i tym samym przeciwdziałanie nieodwracalnym zmianom w środowisku i zanikowi gatunków rodzimych. Na obszarach wiejskich oznacza to zachowywanie ostoi bioróżnorodności (np. młaki, zadrzewienia, miedze), ograniczanie stosowania nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, powrót do tradycyjnych metod gospodarowania i zwiększenie różnorodności uprawianych  i hodowanych gatunków. W jego ramach pokazała jak remontować wiejskie budynki, dbając  o populację ptaków, zwierząt i owadów, zrealizowano szereg zajęć i warsztatów przyrodniczych, stworzono ogród ekologiczny. W pokazowo wyremontowanym nowym budynku zagrody  w przyszłości także realizowane będą zajęcia promujące zachowanie różnorodności biologicznej.

 

Zapraszamy do zapoznania się ofertą Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej http://sudeckazagroda.pl/

 

W naszej bazie wiedzy zamieszczamy linki do publikacji Stowarzyszenia Kaczawskiego:

  • publikacja „Bioróżnorodność jest cenna”,
  • folder „Jak remontować wiejskie budynki z korzyścią dla bioróżnorodności i w zgodzie
    z tradycją”,
  • broszura dla dzieci „czy polskie rośliny i zwierzęta mogą być magiczne i niesamowite?”

 

 

Rekomendujemy

Baza Wiedzy